Két hónappal a premier előtt a sajtó képviselői már beosonhattak a készülő Billy Elliot című musical színfalai mögé. A készítők elmesélték, hogy milyen lesz a díszlet, hogyan néznek majd ki a jelmezek, sőt, a színészek néhány részletet is bemutattak a darabból. A Billy Elliot július 29-étől az Operaházban látható, a hármas szereposztásban többek közt Stohl András, Gallusz Nikolett és Csákányi Eszter is színpadra lép. De a főszerep persze a gyerekeké.

Fotó: Pályi Zsófia

 

Így készült

Többször is írtunk már arról, mennyit dolgozott a rendező, Szirtes Tamás és csapata azon, hogy kiválassza a megfelelő szereplőket erre a darabra. Hogyan találjuk meg a tehetségeket és hogyan terelgetjük őket? Erről írtunk itt. Van-e itthon elég sok ügyes gyerekszínész, miért olyan nehéz a musicalszínészek élete? Erről szólt ez és ez a cikkünk

Fotó: Pályi Zsófia

Volt egy bejelentés, aztán eltelik másfél év

A Magyar Állami Operaház 2015 februárjában jelentette be, hogy repertoárjára veszi Lee Hall és a Grammy-díjas Elton John darabját. A musical a három Oscar-díjra is jelölt Billy Elliot című film történetére épül, amely egy szegény sorba született tehetséges kisfiúról szól, akinek családja hallani sem akar arról, hogy egy általuk ismeretlen terepre, a balettszínpadra lépjen. A Billiy Elliot – a Musical a bemutató évében 4 kategóriában is elnyerte az Olivier-díjat, amely a legrangosabb brit színházi elismerés, Amerikában pedig tíz kategóriábanlett Tony-díjas Broadway-produkció.

A musicalt a 2005-ös premier óta több mint 5 milliónéző látta Londonban, világszerte pedig 11 millióan. A hazai változatot rendező Szirtes Tamás Kossuth- és Jászai-díjas művész több mint száz darabot vitt színre pályafutása során, köztük számos musicalt, például a Jézus Krisztus Szupersztárt és a Mary Poppinst is.

A címszerep rendkívüli nehézségű, a gyerekszereplőtől azonos prózai, énekesi és táncosi kvalitásokat kíván, ezen belül pedig ugyanolyan felkészültséggel kell például szteppelni, mint balettozni.

Fotó: Pályi Zsófia

A nyári bemutató és a további előadások szereposztását egyéves castingsorozat után hirdették ki.

A magyar Billyt és társait megtalálni komolyabb kihívásnak bizonyult, mint egy nagyobb lélekszámú és más oktatási szisztémával rendelkező országban, ám mindennek ellenére 7-8 alkalmas gyereket sikerült kiírni a főbb szerepekre, közülük többen a Magyar Táncművészeti Főiskola, valamint a Madách Musical Tánciskola növendékei-

jelentette be Szirtes Tamás. A produkcióban emellett a 9-12 éves korosztályból összesen 29 kislány vesz részt hármas szereposztásban, ők szintén a Madách Tánciskola ifjú hallgatói.

A felnőtt szerepekben Ladinek Judit, Gallusz Nikolett, Auksz Éva, Stohl András, Tóth Sándor, Németh Kristóf, Simon Boglárka, Krassy Renáta, Csákányi Eszter, Bencze Ilona és Hűvösvölgyi Ildikó tűnik majd fel a sorozatban – őket váltott szereposztásban láthatja majd a közönség.

Fotó: Pályi Zsófia

Szirtes Tamás rendező május végén arról számolt be, hogy a próbaidőszak első harmadát a nagy zenés számok betanulására fordították, hiszen a produkció nehézsége ezekben rejlik.

A legbonyolultabb nagyképek elsajátítása után következik a prózai részek kidolgozása.

Fotó: Pályi Zsófia

Mindeközben a darab vizuális kivitelezése is zajlik. A díszletet Szlávik István tervei alapján valósítják meg a hazai non replica változatban, amely teljes szabadságot enged valamennyi alkotónak.

A helyszín nem tipikusan a musicalek fénylő színtere, hiszen a történet az 1980-as évek Angliájában játszódik, és egy bányászsztrájkkal indul. Ebbe a világba születik egy gyermek, akinek az útja a londoni balettszínházig vezet -

- mondta el Szlávik. A színpadi tér meghatározó eleme egy LED-fal lesz, melynek vetített képei az atmoszférateremtést segítik. Bemutatják egyrészt a thatcheri korszakot, másrészt az egyes helyszínekre – a gyártól a lakáson át a fénylő operajelenetig – jellemző látványvilágot.

A produkció jelmezei Kovács Yvette Alida tervei alapján készülnek. Az alkotó szerint a műfaj összetettsége a jelmezekre is kihat, sokszor kell „varázsolni”, egy pillanat alatt tetőtől talpig más karakterben megjeleníteni egy-egy szereplőt.

A Billy Elliot érdekessége, hogy egy civil közegből emelkedik el a játék: a bányászfaluba beszivárognak egy balett-táncosnak készülő kisfiú álmai vagy éppen szorongásai, ezt a kettősséget kell a jelmezekben is érzékeltetni. A civil ruhák revü- és balettjelmezekké válnak a kisfiú álmaiban. Az előadás végig a valóság és a képzelet között mozog, mert a világot a kisfiú szemszögéből láttatja.

És a részletek

A Billy Elliot – a Musical című produkciót július 29-én mutatják be az Operában. Az eredeti tervekkel ellentétben az Andrássy úton mutatkozikbe a produkció, és csak később kerül át az Erkel Színházba. A jegyeket június 15-étől értékesítik, és a bemutatót megelőző napig kedvezményekkel, azaz Erkel színházi helyárakkal is várják a közönséget – a sorozatra a premiert követően már csak normál jegyárakkal lehet bejutni. Az Erkel Színházba már megváltott jegyeket június 15. után az intézmény Értékesítési Centrumában (Hajós u. 13-15.) az operaházi előadásokra érvényes belépőkre cserélik.